O mně

pondělí 1. února 2021

Lednová challenge: Zpomal!

"Zpomal!" Tohle mi říkají celý život všichni v mém blízkém i neblízkém okolí. Nejspíš vlastně všichni, až na moje šéfy :D Ale říkala mi to babička, když jsem byla ještě maličká a naučila jsem se zrovna chodit. Říká mi to mamka celej život. Říká mi to můj muž a říkají to i kamarádi. Takže na tom asi něco bude. Jenže já si pod tím "zpomal" nikdy neuměla pořádně nic představit...Teda vlastně jo, sednout si na gauč a hodit si nohy nahoru. Jenže to jsem já nikdy neuměla. Co neuměla, vždycky se mi to doslova příčilo. Já potřebuju být efektivní a vidět za sebou nějakou odvedenou práci, tvořit hodnoty. Jenže tadyten můj zvyk, postoj, říkejme tomu jakkoliv, mě vždycky dovedl do nějakého problému, hlavně teda zdravotního. A tak jsem si letos řekla, že se naučím zpomalit. Pěkně po svém. Dala jsem si na to celý leden a po měsíci "snažení" mám výsledky :) 

Co jsem začala dělat jinak? 

- řekla jsem si, že nesmím přepálit začátek a na leden si nabrala o něco míň práce, než jsem zvyklá

- rozhodla jsem se věnovat se víc sobě, dělat si pravidelné "chvilky pro sebe", kdy si třeba jen lakuju nehty nebo si dávám pleťovou masku, což jsem začala dělat pravidelně 

- začala jsem si víc plánovat den včetně všech povinností, ale i radostí 

- ano, opravdu si teď plánuju i odpočinek, chvíle pro sebe nebo chvíle s přítelem či rodinou

- zjistila jsem, že mi to neskutečně vyhovuje, protože jsem prostě plánovací typ, a když mám v TO-DO listu, že budu odpočívat, odpočívám! 

- odpočinek jsem přehodnotila a odpočívám aktivně v mém slova smyslu - například čtu vzdělávací knížky, fotím si hezké fotky, jdu ven na kávu a chodím víc pěšky... 

- omezila jsem telefon - nečekuju tolik socky a mám vyhrazený čas na to, kdy budu telefonovat a obecně vyřizovat věci přes mobil 

- učím se lidem/klientům/kolegům říkat delší termíny než zcela šibeniční, jako jsem si dávala dřív

- omezila jsem i počítač, večer ho zapínám opravdu jen výjimečně, a nezapnu ho ani ve chvíli, kdy mě napadne, že si musím něco objednat - prostě to počká do rána 

- dávám si víc času na přípravu a hlavně i na konzumaci jídla 

- spím ještě o hodinku dýl než dřív 


Co z toho mám? 

Když se na ten seznam podívám, je toho vlastně opravdu hodně, co jsem stihla za pouhý měsíc. Jsou to pro mě dost velké kroky a musím se hodně soustředit a hodně na ně myslet, abych je zvládala každý den, den za dnem. Ale víte co? Mám z toho fakt radost! 

Navíc se cítím opravdu odpočatá, neunavená ještě dřív, než vstanu z postele! 

Začala jsem všechno skvěle stíhat a dokonce se mi zdá, že mám na všechno mnohem víc času než dřív. 

Mám odpočatější tělo i hlavu, takže mám nové nápady a mám prostor i na jejich realizaci. A co víc, jsou to nápady PRO MĚ, nedělám už věci navíc pro klienty nebo do práce, dělám si na SVÉM! - Taky proto už vám brzy představím svůj nový projekt! 

Obecně se cítím vyrovnanější a snad i tolerantnější :) 

Suma sumárum

-> Za jeden měsíc je to obrovská změna. Proto jsem se rozhodla v tom pokračovat, a navíc si na každý další měsíc dát jednu challenge, kterou chci ve svém životě změnit nebo na sobě v té oblasti pracovat. 

Na únor si tedy dávám výzvu, že se opravdu naučím šetřit a neutrácet za zbytečnosti. To pro mě bude kurňa velký oříšek. Tak mi držte palce, abych to zvládla a já se pak ozvu se svými poznatky :) 


Dáváte si vy nějaké životní challenge? Dejte mi vědět :) 


1 komentář:

  1. Pro mě je leden hlavně o regeneraci. :) Chodím do bio sauny, dobře jím, sportuji, většinou začínám s něčím novým. Prostě New Year, new me. Hodně na tohle dám. A jako to zpomalení je samozřejmě taky potřeba. K tomu ale většinou docházím až ke konci roku. :) Ale na každého samozřejmě funguje něco jiného.

    OdpovědětVymazat

Všem děkuji za milé a podnětné komentáře, moc si jich vážím a dělají mi radost! :)