O mně

úterý 15. července 2014

Sázím (na) bylinky

Není nad to, když můžete od vaření odběhnout na zahrádku nebo aspoň na balkon ke květináči a natrhat si tam do právě hotového pokrmu čerstvé bylinky. Kupované v pytlíku nejsou nic moc a ani doma nasušené nejsou to pravé bylinkářské. A tak jsem si zahrála na hospodyňku a zahradníka, dojela jsem si koupit truhlík, hlínu, semínka a už jsem sázela.


Jeden čas jsem měla tendence kupovat třeba balenou petržel, kterou jsem pak přechovávala ve vázičce. Svazeček ale stejně uschl dřív, než jsem ho stihla spotřebovat, a měla jsem po srandě. Tak jsem si řekla, že na to musím jít jinak!


Hned na začátek jsem udělala zásadní chybu a zasázela jsem všechny bylinky, co jsem měla, do jednoho truhíku. No, ne že by nebylo jasný, že každá rostlinka potřebuje trochu jinou péči a hlavně úplně jiné množství vody. Takže sbohem buď má rozmarýno.


Některé bylinky jsem nakoupila na farmářských trzích, jiné jsem si zasela, rozmarýnu jsem si koupila u našeho Vietnamce. Konečně jsem pochopila, co potřebují - hodně vody (kromě rozmarýny), sluníčko a hlavně trhat, trhat, trhat a spotřebovávat. Čím víc rostlinky stříháte, tím víc rostou. Je to takové perpetum mobile a já jsem šťastná zahradnice!


Kromě pořádných květináčů nebo truhlíků nesmí chybět stylové popisky z washi pásek.


A jako bonus jsem si pořídila borůvku, která mi dělá největší radost! Už jsme měla tu čest ochutnat prvních několik plodů a je to fakt dobrota! :)A co vy a bylinky? Máte rádi? Sázíte? Kupujete? Používáte?

10 komentářů:

 1. Nádherný!

  http://nela-prochazkova.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Není nad domácí bylinky! Doma mi parapet zdobí šalvěj, meduňka a rozmarýn.

  OdpovědětVymazat
 3. Taky o tom uvažuju. Taková fresh máta do fresh ovocnýho džusu...áááá! (nebo bazalka do sýrový omajdy..! Jo, až se vrátím, zasadím býlí...)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak, tak, já je škubu každý den, doporučuju! :)

   Vymazat
 4. Sázím nekupuji :) Klasika levanduli a rozmarýnu mám na zahradě celý rok. To samé je i s mátou a meduňkou a pažitkou. Na jaře akorát zasázím bazalku, petržel a oregáno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, to vypadá na pořádnou zahrádku, super ;)

   Vymazat
 5. To bych vůbec neřekla, že ti takto v květináči vyrostou borůvky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To sice vyrostou, ale už by potřebovala mnohem větší květináč, zase musím na výlet do OBI :D

   Vymazat

Všem děkuji za milé a podnětné komentáře, moc si jich vážím a dělají mi radost! :)